Trening na bieżni dla początkujących

Trening biegowy to nie tylko opcja wyjścia z domu i rozpoczęcie biegu przed siebie. Jak wiadomo w polskim klimacie trudno o stałą, dobrą pogodę, co skutecznie potrafi zniechęcić do regularnych treningów. Tak naprawdę jedynie w miesiącach wiosennych można liczyć na idealne warunki atmosferyczne, a ćwiczyć warto regularnie, przez 12 miesięcy w roku. Dlatego trening na bieżni jest skutecznym rozwiązaniem dla wszystkich poszukujących aktywności fizycznej.

O sprzęcie i bezpieczeństwie

Możemy wybrać bieżnie magnetyczne albo elektryczne. Czym się różnią? Elektryczna działa za pomocą silnika elektrycznego, podłącza się do prądu i można ustawić odpowiedni program, rozpocząć trening. Magnetyczna działa na podstawie ruchu mięśni. Magnetyczne bieżnie są naturalnie zdecydowanie tańsze od tych elektrycznych. Elektryczne z kolei posiadają liczne możliwości związane choćby z ustawieniami treningów, programów za pomocą elektrycznych wyświetlaczy.

Profesjonalne urządzenia wyposażone są w dodatki zwiększające bezpieczeństwo. Bezpieczny w użytkowaniu pas (również minimalizujący ryzyko kontuzji) oraz przycisk bezpieczeństwa, pozwalający natychmiast zatrzymać pracę bieżni.

Jak trenować na początku?

Przed zmierzeniem się z bieżnią, przed rozpoczęciem treningu ważna jest rozgrzewka. Odpowiednie rozciąganie wszystkich partii ciała, mięśni to minimalizacja odniesienia kontuzji. Do tego należy zaopatrzyć się w wygodną odzież i obuwie dla biegaczy. Trening ma być przyjemnością, ma być prawidłowo przeprowadzony. Nie zapominamy o nawodnieniu czyli w pobliżu butelka wody i regularne uzupełnianie płynów w trakcie jednostki treningowej.

Programy treningowe

Bieżnie posiadają wbudowane programy treningowe, dając wiele możliwości wszystkim aktywnym sportowo. Należy mieć na uwadze, że im lepsza bieżnia, im droższa tym więcej funkcji, więcej opcji do wykorzystania. Jaki trening zastosować dla siebie? Każdy jest inny, każdy posiada inne potrzeby, każdy szuka czegoś innego. Dla jednych trening pozwalający zrzucić kilogramy, inny szukają kondycji, zwiększają wytrzymałość, a są jeszcze osoby mające na celu poprawić szybkość biegania.

I tak wytrzymałość można budować poprzez interwałowe treningi, z tym że mają to być krótkie interwały. Dłuższe interwały mogą okazać się pomocne przy dochodzeniu do idealnej wagi. Ciekawym rozwiązaniem jest również program związany z narastającą prędkością czy też zmianą nachylenia bieżni. Kto jednak traktuje bieżnie w ramach rozrywki ten sobie po prostu ustawi średnie swoje tempo i będzie biegał tyle ile potrzebuje czasu.

Wybór odpowiedniej bieżni plus znakomity trening, realizowany regularnie to po prostu klucz do sukcesu

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *