Nauka gry na gitarze – jak zacząć?

Dla wielu ludzi granie na gitarze staje się pasją, która towarzyszy im przez całe życie. Co więcej pasję tę można rozpocząć i kontynuować w każdym wieku. Może nie dosłownie w każdym, ale już nawet przedszkolaki z powodzeniem mogą próbować swoich sił na gitarze. Nigdy też nie jest za późno na naukę gry. Jeżeli zawsze było to naszym marzeniem, nic nie stoi na przeszkodzie aby nawet w zaawansowanym wieku poddać się tej pasji, łącząc ją ze śpiewem, czy nawet graniem w zespole.

Najważniejszą kwestią jest to, aby wiedzieć od czego zacząć. Niektórzy skoncentrują się na nauce nut, a inni z powodzeniem będą spełniać się w odwzorowywaniu znanych melodii ulubionych kawałków, bez znajomości nut.

Warto zasięgnąć informacji z sieci, ponieważ znajdziemy tam specjalne strony przeznaczone dla adeptów gry na gitarze, które dostarczą nam wielu przydatnych informacji w postaci rad doświadczonych muzyków czy ciekawych gitarowych tricków.

Na początku naszej nauki warto zakupić klasyczną gitarę o stosunkowo miękkich, nylonowych strunach. Wiadomo, że nasze opuszki są dość delikatne. Dzięki tym strunom, nie będą nas one bolały. Gdy już przyzwyczają się, możemy sięgnąć do instrumentów o metalowych strunach występujących w gitarach akustycznych i elektrycznych.

Sprawdź która gitara elektryczna jest najlepsza!

Dzieci powinny uczyć się gry na gitarach 3/4 – to instrumenty o mniejszym pudle rezonansowym i będzie im łatwiej trzymać poprawnie gitarę. Jeżeli dzieci zaczną naukę z pełnowymiarowym sprzętem mogą się szybko zniechęcić ze względu na niewygodę, a tym samym wolne postępy. Młodzież i dorośli mogą uczyć się gry na gitarach standardowej wielkości.

Przy zakupie warto zasięgnąć rady osoby doświadczonej, która najlepiej doradzi nam jaki sprzęt kupić. Możemy udać się do specjalistycznego sklepu, w którym obsługa w fachowy sposób doradzi nam i kupimy odpowiednią, nastrojoną gitarę. Oczywiście możemy też kupić sprzęt używany w komisach lub na portalach internetowych.

Możemy uczyć się gry samemu. Wówczas warto korzystać z poradników, filmów zawartych w internecie i  forów internetowych. Warto jednak byłoby wówczas i tak zasięgać rad innego gitarzysty.

Aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań i zniechęcenia brakiem postępów należałoby zdecydować się na naukę u profesjonalnego nauczyciela. Pomoże ona nam odkryć najważniejsze tajniki gry na gitarze. Bez względu jednak na jaką drogę się zdecydujemy, musimy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, a przy tym czerpać z tego przyjemność.

Spread the love

1 Comment

  1. http://Damian 27 lutego 2018 at 11:51

    Ciekawe podejście do tematu. Sam uczę grać na gitarze i stykam się z takimi samymi pytaniami od chętnych 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *