Jaki rozmiar koła do roweru wybrać – 29, 28 czy 26 cali?

Sprzęt rowerowy jest coraz bardziej udoskonalany dzięki wprowadzaniu nowych rozwiązań i innowacji. Aktualnie w branży rowerowej przeprowadzanych jest wiele eksperymentów dotyczących właściwego doboru rozmiarów kół rowerowych, aby dobrze dostosować je do panujących warunków. Najpopularniejsze rozmiary kół to 26, 28 oraz 29 cali. Aby nie pogubić się w tej różnorodności i właściwie wybrać wariant najlepszy dla siebie, warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie cech i właściwości każdego rozmiaru.

  

Dobór do stylu jazdy

Rozmiar koła definiuje niejako styl jazdy jaki zamierzamy uprawiać. Najpopularniejszym rozmiarem jest koło 26 cali, którego obręcz ma średnicę 559 mm. Koła 28 cali i 29 cali charakteryzuje taka sama średnica obręczy (622 mm), a różnica wynika z innej grubości opony standardowej stosowanej w pomiarze. Większe koła charakteryzują się mniejszym kątem natarcia, przez co łatwiej i szybciej pokonamy przeszkody i podjazdy. Koła te mają większą powierzchnię kontaktu z podłożem przez co rower prowadzi się pewniej. Większe koła umożliwiają osiąganie większych prędkości. Koła mniejsze są natomiast bardziej zwrotne, dynamiczne (mają większe przyspieszenie), lżejsze oraz bardziej uniwersalne (znajdują zastosowanie w większości modeli rowerów). Lepiej spisują się w warunkach miejskich, gdzie trzeba czasem wnieść rower do ciasnych pomieszczeń, przeciskać się wąskimi uliczkami i wykonywać gwałtowne manewry by ominąć przechodniów. Jeśli szukamy roweru miejskiego nie ma znaczenia jaki rozmiar koła wybierzemy. Rowery te wyposażone są w koła 26 lub 28 cali. Duże koła mają przewagę w pokonywaniu poprzecznych przeszkód (np. krawężników) oraz na podjazdach. Rowery szosowe mają lekkie koła w rozmiarze 28 cali. Są one przystosowane do rozwijania dużych prędkości niewielkim nakładem energii użytkownika. W rowerach MTB mamy do wyboru kilka rozmiarów kół. Rowery z kołami 26 cali pozwalają na dynamiczne manewry, dzięki swojej zwrotności. Są dobrym wyborem także wtedy, gdy rowerem górskim zamierzamy poruszać się w warunkach miejskich. Plusem kół 27,5 cala jest większa przyczepność i mniejszy kąt natarcia, dzięki czemu jazda na takich kołach jest bardziej stabilna nawet na stromym terenie i podczas gwałtownych zakrętów. Wówczas rower MTB łatwiej pokonuje przeszkody. Rower 29 cali osiąga większą prędkość  podczas podjazdów i zjazdów. Rowery trekkingowe bez wyjątku wyposażane są w koła w rozmiarze 28 cali. Rower trekkingowy jest ciężki z uwagi na to, że często przewozimy na nim ekwipunek potrzebny do przeżycia kilku dni w trasie. Takie koła są w stanie zapewnić większą przyczepność do podłoża, lepszą stabilność i utrzymanie prędkości na prostych trasach.

  

Dobór do wzrostu

Wybór właściwego rozmiaru kół rowerowych jest definiowany także wzrostem użytkownika. Osoby, które mają mniej niż 165 cm wzrostu nie powinny wybierać dużych kół do roweru MTB, ponieważ jazda na takim rowerze będzie męcząca. Niska osoba nie poczuje komfortu jazdy na kołach 29-calowych w takim samym stopniu, jak osoba wysoka. Jeśli jesteśmy wyższego wzrostu a na rowerze MTB chcemy jeździć także w warunkach miejskich warto wybrać koła 27,5 cali będące kompromisem między przeciwstawnymi rozmiarami 26 oraz 29 cali. Kobietom zwykle zaleca się zakup roweru z kołami o rozmiarze 26 cali, wysokim mężczyznom natomiast 27,5 lub 29 cali.

  

Kompromis czyli koła rowerowe 27,5 cala

Koła w rozmiarze 27,5 cala mają średnicę 585 mm. Świetnie sprawdzą się przy drobnej posturze kolarza, gdzie większe koła będą bardziej przeszkadzać niż pomagać. W rowerze MTB koła te zapewniają lepszą kontrolę oraz większe przyspieszenie. Według ekspertów takie koła to przyszłość rowerów MTB.

Źródło: Sklep i Serwis rowerowy BikeSalon.pl

Każdy kto dokonuje wyboru rozmiaru kół w rowerze powinien najpierw zadać sobie pytanie jaki styl jazdy preferuje i jakich właściwości oczekuje. Warto przetestować wybrany rower przed zakupem. Bardzo ważne jest by na nowym rowerze czuć się komfortowo i mieć pewność, że spełni wszystkie nasze wymagania. W razie wątpliwości dobrze jest się skonsultować ze sprzedawcą w profesjonalnym sklepie rowerowym.

Zainteresowany? Kup online na -> BikeSalon.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych:

1,2) Warszawa, ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38b

3) Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211

Źródło: Sklep i Serwis rowerowy BikeSalon.pl

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *