Czy wątróbka jest zdrowa?
Często zmora naszego dzieciństwa i jeden z najbardziej znienawidzonych posiłków serwowanych w stołówce szkolnej. Przez lata namawiali na nią nasi rodzice i dziadkowie, wymawiając wysłużony frazes – „jedz, bo to zdrowe”.
Cóż, w tym akurat przypadku mieli rację – wątróbka zaliczana jest do żywności bogatej w składniki odżywcze, które często zalecane są i zachwalane przez wykwalifikowanego dietetyka. Co więcej, obecne źródła kulinarne proponują podroby w tak niecodziennym i ciekawym wydaniu, iż niejedne kubki smakowe, mogą przychylniej spojrzeć na to danie. Popularne stają się wątróbki gotowane lub duszone w sosie własnym, dzięki czemu są dużo lżejsze i mniej ciężkostawne. Warto się przemóc i wdrożyć ją w nasze codzienne menu. Dlaczego?
Wartości odżywcze wątróbki
Wprowadzenie wątróbki do nowych nawyków żywieniowych jest niezwykle opłacalnym ruchem. Po pierwsze – jest to niskokaloryczny posiłek, który z pewnością docenią osoby na diecie. Szacuje się, iż 100 gram wątróbki to ok 150kcal, co odpowiada kilku kostkom czekolady mlecznej lub garści ulubionych chipsów. Ponadto, jej systematyczne jedzenie pomaga w niedoborach witamin z grupy B. Jest też świetne źródło białka i wbrew panującym mitom – jedzona w racjonalnych ilościach nie przyczynia się do gromadzenia toksyn w organizmie. Dla przypomnienia – wątroba, jako organ sam w sobie, służy oczyszczaniu organizmu ze związków, a nie przyczynia się do ich nadmiernego magazynowania.
Jeśli nadal nie jesteś przekonany do tego, aby dotychczasową pierś z kurczaka, raz na jakiś czas, zastąpić wątróbką, zwróć uwagę na poniższe, trzy mocne argumenty.
Wątróbka zawiera bardzo wiele witamin z grupy B – witaminy B12, B3, B2.Witamina B12 pełni niezwykle istotną funkcje w naszym organizmie. Jej zadaniem jest min. produkcja erytrocytów, co z kolei pomaga zapobiegać lub zwalczać uciążliwą anemię. Najnowsze badania ukazują, iż niedobór B12 może przyczynić się do poważnych schorzeń na tle neurologicznym lub psychicznym (w tym depresji) (Maja Miškulin, Marija Kristić, Jelena Vlahović, 2014). Witamina B3, częściej znana jako niacyna, wspomaga prawidłowe funkcje mózgu. B2 z kolei odpowiada za naszą odporność i procesy metaboliczne. A to nie koniec, ponieważ w tak niepozornym organie znajdziemy też szereg innych witamin – w tym witaminę A, która odpowiada min. za prawidłowy wzrok, D która wzmacnia kości i K, która dba o krzepliwość naszej krwi. Z tego też powodu powinniśmy pamiętać o wątróbce po urazach lub poważnych operacjach.
Wątróbka jest dobrym źródłem białka, przy stosunkowo niskiej cenie – jest o niezwykle wartościowe i ciekawe porównanie. Zawartość białka w wątróbce jest porównywalna do zawartości białka w drobiu. Jedyną różnicą jest… cena. Obecnie szacuje się, iż dobrej jakości wątróbka, kosztuje do 10zł za 1kg. Jest więc to alternatywa tańsza, która docenią osoby aktywne fizyczne, starannie dbające o swój budżet domowy. Co więcej – aminogram wątróbki wypada korzystniej niż aminogram kostki twarogu, która tak często zalecana jest osobom budującym tkankę mięśniową.
Wątróbka wieprzowa jest bogatym źródłem żelaza – Prawda jest taka, iż ten konkretny rodzaj podrobów posiada 4-krotniej więcej żelaza i wapnia niż natka pietruszki i 20 razy więcej niż pierś z kurczaka. Co więcej, to wątróbka zapobiega niedoborom tegoż pierwiastka, realnie zmniejszając ryzyko anemii czy problemów układu nerwowego. Tuż za wątróbką wieprzową klasyfikuje się wątróbka cielęca (ok. 8mg w 100 g), następnie kaszanka, chuda wołowina i naturalne kakao w proszku.