Jaki pulsometr najlepszy do biegania? Ranking pulsometrów TOP5

Jakie pulsometry warto wybierać, co się opłaca kupić? Czy udać się do sklepu dla biegaczy i inwestować w sprzęt renomowanych producentów, a może zaczekać na promocje oferowane przez dyskonty, markety sportowe i tam dokonać zakupu taniego pulsometru? Kilka informacji, kilka ważnych faktów związanych z tym na co zwraca się uwagę przy wyborze pulsometru oraz oczywiście pięć najlepszych obecnie dostępnych na rynku urządzeń, wobec których nie powinno się przechodzić obojętnie.

Wybór pulsometru z uwagi na różne właściwości

Pulsometry, jak wszystkie urządzenia elektroniczne, posiadają najróżniejsze właściwości, funkcje i to właśnie one będę determinowały wybór. Również istotnym jest zastosowanie indywidualne takiego urządzenia czyli do czego będzie dokładnie stosowane.

Rodzaj pulsometru – jednoczęściowy czy klasyczny?

Producenci oferują dwa rodzaje pulsometrów. Klasyczne czyli zegarek plus nadajnik montowany na klatce piersiowej. To urządzenia pozwalają na uzyskiwanie dokładnych danych związanych z pulsem uzyskiwanym w trakcie treningu, pozwalają na dopasowanie pulsu niezbędnego do założeń treningowych. Jednoczęściowe pulsometry nie są tak dokładne jak klasyczne, jednak odpada element zakładania nadajnika, a dla wielu osób trening z takim nadajnikiem nie zawsze jest komfortowy

Funkcje urządzenia

Pulsometry posiadają rozliczne funkcje. Te najtańsze naturalnie mają tylko podstawowe opcje, im wyższa cena czy lepszy producent, tym funkcji jest więcej. Na co należy zwrócić uwagę? Choćby czy dany pulsometr będzie posiadał możliwość dokładnego mierzenia maksymalnego tętna (HR max). Sprawdzić należy GPS urządzenia, opcję mierzenia kalorii, stoper. Do tego warto mieć pewność czy dany pulsometr można bez problemu zintegrować z portalami, aplikacjami które pozwalają gromadzić wyniki swoich treningów z licznymi danymi.

Bateria to podstawa

Mało kto w pierwszej chwili interesuje się baterią pulsometrów. Błąd i to ogromny. Należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją baterii, szczególnie kiedy kupujący trenuje bieganie, jazdę na rowerze i sprzęt ma działać przez kilka godzin. Słabsze pulsometry, z niezbyt dobrymi bateriami zawiodą niejednego choćby na maratonie. A przecież po to je kupujemy by pozwalały na pełne wykorzystanie. Dodatkowo sprawdzić należy relację zużywania baterii, a korzystania z GPS. W pulsometrach w których uruchomiono GPS bateria może znacznie szybciej się zużywać.

Dokładność GPS

Tutaj już zadanie do analizowania opinii na specjalistycznych portalach, forach gdzie choćby biegający wymieniają się opiniami o działaniu GPS w konkretnych modelach. Dlaczego to takie ważne? Niektóre pulsometry niekoniecznie będą chciały współpracować jak należy. Mogą gubić sygnał, mogą go długo wyszukiwać czy po prostu czynić cuda na mapach powstających na podstawie naszego treningu.

Komu jaki pulsometr?

Każdy samodzielnie powinien określić co najbardziej będzie mu odpowiadało, jakie funkcje powinien posiadać konkretny pulsometr. Warto zaznaczyć, że osoby biegające niewiele, nieregularnie albo spacerujące mogą zdecydować się śmiało na prostsze urządzenia, tańsze, nie wymagające choćby zaczepiania nadajnika na klatce piersiowej. Zawodowcy, nałogowi biegacze, osoby aktywne fizyczne do granic możliwości będą rozglądały się z kolei za różnego rodzaju zaawansowanym sprzętem, posiadającym naprawdę wiele funkcji. Polecam zatem spojrzenie na pięć obecnie najpopularniejszych pulsometrów i wybranie czegoś dla siebie.

mI Coach ZoneB 2 Adidas

Zaczynacie przygodę ze sprzętem takim jak pulsometr? Chcecie spróbować wejść w waszych treningach na wyższy poziom i wszystko dokładnie kontrolować? Urządzenie mI Coach ZoneB 2 Adidas jest idealne na początek, pozwoli dokładnie zaznajomić się z pulsometrami, a i nie nadszarpnie zbytnio domowego budżetu. Jest to sprzęt prosty, tak to pozwolę sobie nazwać. Nie ma tysiąca bajerów, nie pozwala na korzystanie z niezliczonych opcji. Nic z tych rzeczy. Podaje jednak odpowiednie zakresy Hrmax, trzeba jednak odpowiednio go skonfigurować. Komfortowy jest pas który przecież w wielu innych marek nie daje swobody. Tak naprawdę jako podstawowe urządzenie, dla osób niewymagających będzie idealnym zakupem.

[ Sprawdź cenę w sklepie ]

Polar M400 HR GPS z nadajnikiem

Polecam, polecam, polecam. Owszem urządzenie Polar M400 HR GPS z nadajnikiem swoje kosztuje, ale można mieć pewność, że będzie z nami przez dłuższy czas. Owszem, można znaleźć na rynku o wiele droższe urządzenia tylko po co? Skoro tutaj mamy wszystko co potrzeba i nie mowa o początkujących biegaczach, o amatorach niedzielnej aktywności fizycznej. To sprzęt używany również przez zawodowców. Koniec tego zachwalania, przejść należy do meritum czyli dlaczego podbija serca biegaczy, w tym moje? Masa funkcji i to funkcji przydatnych.  Dokładne ustalenia stref tętna, opcja testu wydolności, liczy kalorie, sumuje wszystkie aktywności w cyklach dobowych, pozwala korzystać z różnych poziomów aktywności. W połączeniu ze specjalistycznym portalem pomaga w prowadzeniu dokładnego dziennika treningowego, opartego na wielu danych. To nie tylko przebyte kilometry, średnie prędkości ale również wiele dodatkowych danych, ciekawych i pomocnych w dokładnym śledzeniu własnych osiągnięć, motywujące do pracy, pozwalające na optymalne planowanie treningów. Bardzo ważna opcja czyli timer interwałów. Wiele pulsometrów nie ma takiej funkcji, a w przypadkach związanych z treningiem pod kątem odchudzania czy też przygotowania do dłuższych biegów, funkcja kluczowa. I na sam koniec bardzo ważna informacja, szczególnie dla mnie – GPS nie „zjada baterii” w trybie szybkim. Spokojnie możemy zaplanować sobie wielogodzinną aktywność bez obaw, że w pewnym momencie bateria się wyczerpie.

[ Sprawdź cenę w sklepie ]

A360 Polar

Kolejny model od firmy Polar. A360 Polar to urządzenie różniące się od większości klasycznych pulsometrów jednym szczegółem. Mianowicie zamiast korzystania z nadajnika umieszczonego na klatce piersiowej otrzymujemy tutaj opaskę na nadgarstek. Rozwiązanie funkcjonalne, poprawiające znacznie komfort w trakcie aktywności fizycznej. Oczywiście wcześniej już wspominałem, że urządzenia oparte na opaskach na nadgarstek nie są tak dokładne jak te z akcesoriami na klatkę piersiową, jednak tutaj jest trochę inaczej. Specjalnie zaprojektowana opaska jest bardzo dokładna dzięki czemu na pewno nie uzyskamy wyników niedokładnych. Za ogromną zaletę uważam również przygotowanie naprawdę żywotnej baterii. To nie sprzęt który wymaga ładowania po każdej jednostce treningowej. Nic z tych rzeczy, kilka dni na jednym ładowaniu jak najbardziej możliwe i dlatego tak wysoko oceniam. Uważam, że tę zaletę docenią szczególnie osoby regularnie trenujące, osoby które biegają długie dystanse i to często. Naturalnie połączony z portalem Polar Flow która w sposób znakomity pozwala dokładnie śledzić własne osiągnięcia, upajać się licznymi statystykami.

[ Sprawdź cenę w sklepie ]

Polar FT7

Polar FT7 to na pewno pulsometr dla wszystkich którzy nie mogą sobie pozwolić na większy wydatek ale równocześnie nie mają zamiaru otrzymać kiepskiego, ubogiego w opcje urządzenia. Co zatem może zagwarantować wam ten model Polar, czy niska cena, nie okaże się mimo wszystko otrzymaniem sprzętu niezbyt dobrego? Wyświetlacz wygodny w użytkowaniu, prosty w obsłudze, intuicyjny. Owszem nie posiada tak wielu funkcji jak sprzęty Polar z wyższej półki cenowej ale to co najważniejsze, to co niezbędne znajdziemy właśnie w nim. Ustalanie odpowiedniego HRmax, zliczanie kalorii spalonych w trakcie aktywności fizycznej, wodoszczelny. Testowałem osobiście i napisze tak: dla kogoś kto walczy z nadwagą, dla kogoś kto po prostu chce sprawdzać postępy w treningach, dla kogoś kto relaksuje się w ramach aktywności fizycznej jak najbardziej trafny wybór.

TM-100 Pro Tech-Med

Coś w ramach niskich budżetów na zakup pulsometrów. Oznacza to, że warto spojrzeć bliżej na TM-100 Pro Tech-Med kiedy nie ma możliwości zakupu urządzeń droższych, a mimo to chce się „trzymać rękę na pulsie”. To urządzenie to wydatek niewiele ponad 100 zł i na pewno wielu amatorów nieregularnej aktywności fizycznej, osób które potrzebują bodźców do ruszenia się z fotela, będzie znakomitym zakupem. Nie oczekujemy w tej cenie cudów technologicznych, nie oczekujemy miliona funkcji i wielu bajerów. Sprzęt w sposób prosty prowadzi pomiar tętna, pozwala dokładnie zmierzyć czas każdego treningu. Wszyscy którzy walczą z kilogramami będą dokładnie wiedzieli ile kalorii stracili oraz jak się zmienia ich wskaźnik BMI. Mimo iż urządzenia nie należy do drogich to posiada opcję czasami niespotykaną w drogich pulsometrach, mianowicie podświetlaną tarczę co jest przydatne w trakcie wieczornych treningów oraz dość dobrze trzyma bateria. Polecam, wydatek który nie boli, a pozwoli przekonać się do pulsometrów, pozwoli zakochać się w aktywności fizycznej i będzie swoistym preludium do kolejnych zakupów sprzętowych.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *