Najlepsi gitarzyści wg magazynu Rolling Stone

Poniżej prezentujemy zestawienie najsłynniejszych gitarzystów 2011 roku wg magazyny Rolling Stone:

#1 Jimi Hendrix

Urodził się 27.11.1942 roku w Seattle. Historia nie widziała wybitniejszego i bardziej wpływowego gitarzysty rockowego. Był leworęczny lecz grał na gitarach przeznaczonych dla osób praworęcznych. Najzwyczajniej w świecie odwracał je. Jego najważniejszą gitarą był Fender Stratocaster, ale korzystał też z innych (Gibson SG czy Gibson Flying V).

#2 Eric Clapton

Ten brytyjski muzyk rockowy i bluesowy to zarazem gitarzysta, kompozytor jak i wokalista.

Urodzony w 1945 roku muzyk o pseudonimie Slowhand jest autorem takich przebojów jak „Tears in Heaven” czy „Layla”. Z początku grał na Fenderach i Gibsonach. W późniejszym okresie przerzucił się na Fender Stratocaster.

#3 Jimmy Page

Współtwórca zespołu Led Zeppelin, urodzony w 1944 roku w Wielkiej Brytanii. W 1980 roku, po rozpadzie Led Zeppelin rozpoczął karierę solową. Granie rozpoczynał na modelu Fender Telecaster. W jego karierze dominowały Gibsony.

#4 Keith Richards

Urodzony w 1943 roku w Dartford współzałożyciel i gitarzysta w zespole The Rolling Stones. To wybitny autor tekstów i rzadziej już wokalista. W latach 80 z powodzeniem rozpoczął karierę solową. Grał na wielu modelach gitar. Do najważniejszych należą: Fender Telecaster, Fender Stratocaster czy Gibson Les Paul.

#5 Jeff Beck

Swoją karierę muzyczną rozpoczął w 1964 roku w zespole The Tridents. W 1965 roku dołączył do zespołu The Yardbirds zastępując Erica Claptona. Jego twórczość w znacznym stopniu czerpie z Jimiego Hendrixa. W późniejszym okresie skoncentrował się na karierze solowej. Do jego instrumentrium zaliczyć można: Fender Stratocaster, Marschall i Ernie Ball.

#6 B. B. King

Nieformalny król bluesa, gitarzysta i wokalista lubujący się właśnie w tym gatunku. Ulubiony wykonawca Jimiego Hendrixa i mentor Joe Bonamassy.

#7 Chuck Berry

Urodzony w 1926 roku amerykański muzyk powszechnie uważany jako jeden z najwybitniejszych pionierów rock and rolla. To wybitny gitarzysta, kompozytor piosenek i indywidualność sceniczna. Do największych przebojów Chucka Berry’ego zaliczyć można: “Thirty Days”, “Too Much Monkey Business”,”Roll Over Beethoven”, “Thirty Days”, “Too Much Monkey Business”, “Brown Eyed Handsome Man”i wiele innych.

#8 Eddie Van Halen

Urodzony w 1955 amerykański gitarzysta pochodzenia holenderskiego, będący współzałożycielem hardrockowego zespołu Van Halen. Jego gitary to m.in. Kramer Guitars The EVH Wolfgang guitar, The Frankenstein Guitar, Charvel Guitars czy Gibson.

#9 Duane Allman

To urodzony w 1946 roku muzyk sesyjny i lider zespołu The Allman Brothers Band. Znany pod pseudonimem Skydog. Zmarł w 1971 roku w wyniku wypadku motocyklowego.

#10 Pete Townshend

Fascynat muzyki od najmłodszych lat, pierwszą gitarę otrzymał w wieku 12 lat. Najbardziej znany jako gitarzysta i autor tekstów angielskiego zespołu The Who. Jest również wokalistą. Jest autorem ponad stu piosenek na jedenaście płyt studyjnych tego zespołu.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *