Najlepsi gitarzyści wg magazynu Rolling Stone

Poniżej prezentujemy zestawienie najsłynniejszych gitarzystów 2011 roku wg magazyny Rolling Stone:

#1 Jimi Hendrix

Urodził się 27.11.1942 roku w Seattle. Historia nie widziała wybitniejszego i bardziej wpływowego gitarzysty rockowego. Był leworęczny lecz grał na gitarach przeznaczonych dla osób praworęcznych. Najzwyczajniej w świecie odwracał je. Jego najważniejszą gitarą był Fender Stratocaster, ale korzystał też z innych (Gibson SG czy Gibson Flying V).

#2 Eric Clapton

Ten brytyjski muzyk rockowy i bluesowy to zarazem gitarzysta, kompozytor jak i wokalista.

Urodzony w 1945 roku muzyk o pseudonimie Slowhand jest autorem takich przebojów jak „Tears in Heaven” czy „Layla”. Z początku grał na Fenderach i Gibsonach. W późniejszym okresie przerzucił się na Fender Stratocaster.

#3 Jimmy Page

Współtwórca zespołu Led Zeppelin, urodzony w 1944 roku w Wielkiej Brytanii. W 1980 roku, po rozpadzie Led Zeppelin rozpoczął karierę solową. Granie rozpoczynał na modelu Fender Telecaster. W jego karierze dominowały Gibsony.

#4 Keith Richards

Urodzony w 1943 roku w Dartford współzałożyciel i gitarzysta w zespole The Rolling Stones. To wybitny autor tekstów i rzadziej już wokalista. W latach 80 z powodzeniem rozpoczął karierę solową. Grał na wielu modelach gitar. Do najważniejszych należą: Fender Telecaster, Fender Stratocaster czy Gibson Les Paul.

#5 Jeff Beck

Swoją karierę muzyczną rozpoczął w 1964 roku w zespole The Tridents. W 1965 roku dołączył do zespołu The Yardbirds zastępując Erica Claptona. Jego twórczość w znacznym stopniu czerpie z Jimiego Hendrixa. W późniejszym okresie skoncentrował się na karierze solowej. Do jego instrumentrium zaliczyć można: Fender Stratocaster, Marschall i Ernie Ball.

#6 B. B. King

Nieformalny król bluesa, gitarzysta i wokalista lubujący się właśnie w tym gatunku. Ulubiony wykonawca Jimiego Hendrixa i mentor Joe Bonamassy.

#7 Chuck Berry

Urodzony w 1926 roku amerykański muzyk powszechnie uważany jako jeden z najwybitniejszych pionierów rock and rolla. To wybitny gitarzysta, kompozytor piosenek i indywidualność sceniczna. Do największych przebojów Chucka Berry’ego zaliczyć można: “Thirty Days”, “Too Much Monkey Business”,”Roll Over Beethoven”, “Thirty Days”, “Too Much Monkey Business”, “Brown Eyed Handsome Man”i wiele innych.

#8 Eddie Van Halen

Urodzony w 1955 amerykański gitarzysta pochodzenia holenderskiego, będący współzałożycielem hardrockowego zespołu Van Halen. Jego gitary to m.in. Kramer Guitars The EVH Wolfgang guitar, The Frankenstein Guitar, Charvel Guitars czy Gibson.

#9 Duane Allman

To urodzony w 1946 roku muzyk sesyjny i lider zespołu The Allman Brothers Band. Znany pod pseudonimem Skydog. Zmarł w 1971 roku w wyniku wypadku motocyklowego.

#10 Pete Townshend

Fascynat muzyki od najmłodszych lat, pierwszą gitarę otrzymał w wieku 12 lat. Najbardziej znany jako gitarzysta i autor tekstów angielskiego zespołu The Who. Jest również wokalistą. Jest autorem ponad stu piosenek na jedenaście płyt studyjnych tego zespołu.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *