Jakie drewno na gitarę?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że gitary wykonuje się z aż tylu gatunków drewna. Co więcej każdy gatunek zastosowanego drewna zapewnia inne właściwości akustyczne. I to właśnie rodzaj i jakość użytego drewna ma największy wpływ na brzmienie naszego instrumentu.  Poniżej przedstawimy rodzaje stosowanego drewna dla gitar akustycznych i elektrycznych.

Do produkcji gitar akustycznych stosuje się najczęściej:

Cedr – jest doskonałym materiałem na top gitary.

Świerk – cechuje się dużą sztywnością i jest to drewno dość lekkie. Z początku brzmienie takiej gitary jest dość jasne, jednak z biegiem czasu nabiera ono raczej „ciemniejszego” charakteru.

Mahoń – jest to drewno o dużej gęstości i małej sztywności. W związku z czym dominują tu średnie i niskie tony. Średnio nadaje się do akompaniamentu.

Do produkcji gitar elektrycznych surowcem najczęściej jest:

Olcha – bez podłączenia brzmi stosunkowo płasko i chłodno. Daje uniwersalne i zrównoważone brzmienie, a dominującym pasmem jest średnie i wyższe

Mahoń – to surowiec, w którym lubują się gitarzyści metalowi i rockowi. Dzięki jego zastosowaniu doskonale uwypuklone jest środkowe i dolne pasmo, a gitara ma ciepłe i pełne brzmienie.

Klon – to drewno gęste, ciężkie i twarde, często wykorzystywane na top. Zapewnia chłodne brzmienie i wysokie częstotliwości.

Lipa – jest to dość miękkie drewno. Zazwyczaj stosowane w produkcji instrumentów azjatyckich (tańszych). Zapewnia ciepłe brzmienie i uwypukla środkowe pasmo.

Heban – to twarde drewno, dość drogie, przez co stosowane nieco rzadziej. Charakteryzuje się jasnym brzmieniem.

Palisander – zapewnia dość ciepłe i łagodne brzmienie. Stosowane głównie do produkcji podstrunnic. Rzadziej spotyka się aby wykonane były z niego korpusy czy gryfy,

Jesion – to gęste, ciężkie, twarde drewno. Zapewnia wysokie tony i długie wybrzmiewanie.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika zdobędziecie wiedzę, która pozwoli wam na samodzielne wybranie odpowiedniej gitary.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *