Jakie drewno na gitarę?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że gitary wykonuje się z aż tylu gatunków drewna. Co więcej każdy gatunek zastosowanego drewna zapewnia inne właściwości akustyczne. I to właśnie rodzaj i jakość użytego drewna ma największy wpływ na brzmienie naszego instrumentu.  Poniżej przedstawimy rodzaje stosowanego drewna dla gitar akustycznych i elektrycznych.

Do produkcji gitar akustycznych stosuje się najczęściej:

Cedr – jest doskonałym materiałem na top gitary.

Świerk – cechuje się dużą sztywnością i jest to drewno dość lekkie. Z początku brzmienie takiej gitary jest dość jasne, jednak z biegiem czasu nabiera ono raczej „ciemniejszego” charakteru.

Mahoń – jest to drewno o dużej gęstości i małej sztywności. W związku z czym dominują tu średnie i niskie tony. Średnio nadaje się do akompaniamentu.

Do produkcji gitar elektrycznych surowcem najczęściej jest:

Olcha – bez podłączenia brzmi stosunkowo płasko i chłodno. Daje uniwersalne i zrównoważone brzmienie, a dominującym pasmem jest średnie i wyższe

Mahoń – to surowiec, w którym lubują się gitarzyści metalowi i rockowi. Dzięki jego zastosowaniu doskonale uwypuklone jest środkowe i dolne pasmo, a gitara ma ciepłe i pełne brzmienie.

Klon – to drewno gęste, ciężkie i twarde, często wykorzystywane na top. Zapewnia chłodne brzmienie i wysokie częstotliwości.

Lipa – jest to dość miękkie drewno. Zazwyczaj stosowane w produkcji instrumentów azjatyckich (tańszych). Zapewnia ciepłe brzmienie i uwypukla środkowe pasmo.

Heban – to twarde drewno, dość drogie, przez co stosowane nieco rzadziej. Charakteryzuje się jasnym brzmieniem.

Palisander – zapewnia dość ciepłe i łagodne brzmienie. Stosowane głównie do produkcji podstrunnic. Rzadziej spotyka się aby wykonane były z niego korpusy czy gryfy,

Jesion – to gęste, ciężkie, twarde drewno. Zapewnia wysokie tony i długie wybrzmiewanie.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika zdobędziecie wiedzę, która pozwoli wam na samodzielne wybranie odpowiedniej gitary.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *