Wymiana strun w gitarze

Każdy miłośnik gry na gitarze powinien wiedzieć, że wymiana strun jest podstawową czynnością serwisową, którą powinien wykonać samodzielnie bez większych trudności. Jednak gdy jesteś początkowym adeptem gry na tym instrumencie, może być to dla ciebie z początku dość problematyczne. Nie ma się jednak czego bać. Poniższy poradnik powinien dostarczyć ci minimum wiedzy, jaką potrzebujesz do wykonania tej czynności.

Im więcej używamy gitary, tym częściej wymaga ona wymiany strun. Sygnałem alarmowym do wymiany powinien być moment, w którym brzmienie gitary zaczyna być gorsze, struny są w gorszej kondycji lub gdy nie stroją. Przy umiarkowanym używaniu gitary najlepiej robić to raz w miesiącu lub po prostu w ww. przypadkach.

Zanim zabierzemy się do wymiany strun należy je zakupić. W tym celu najlepiej udać się do sklepu z gitarami, podać model naszego sprzętu i sprzedawca bez problemu powinien doradzić jakie struny powinniśmy wybrać. Nic nie szkodzi jeżeli wybór okaże się niezbyt trafny. Przy kolejnej wymianie zdecydujmy się na inne struny, aż trafimy na struny idealne do naszej gitary i naszego stylu grania.

Gdy zakupimy już struny musimy zabrać się do zdjęcia starych z naszej gitary. Możemy ściągnąć je od razu wszystkie. Należy jednak pamiętać, aby nie pozostawiać naszego sprzętu pozbawionego strun na długi czas. Istnieje wówczas ryzyko wygięcia gryfa przez metalowy pręt stanowiący przeciwwagę dla strun.

Sprawdź nasz ranking – Najlepsza gitara elektryczna

Najlepiej wymieniać struny parami. Najczęściej są one umieszczone w pudełkach parami: 1 i 4, 2 i 5, 3 i 6. Zachowajmy przy wymianie taką kolejność. Unikniemy w ten sposób ewentualnej zmiany krzywizny gryfu.

Zanim wyciągniemy daną strunę odkręcamy klucz i wyciągamy kołeczek blokujący strunę w mostku. Bardzo istotne jest, aby umiejętnie umieścić kołeczek z powrotem na swoim miejscu.

Kolejno nawijamy strunę na klucz dbając o to, by kołeczek nie wyślizgnął się z mostka. W Internecie znaleźć można wiele filmów instruktażowych pokazujących w jaki sposób odpowiednio zamontować kołeczek i jak nawinąć strunę na klucz. Można się nimi posiłkować, aby zrobić to w właściwy sposób.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *