Jakie parametry bieżni są ważne?

Istotne parametry bieżni do biegania

Dobrze dobrana bieżnia do biegania do podstawa. Szczególnie kiedy rzeczywiście chce się z niej regularnie korzystać, kiedy chce się dbać o zdrowie, kondycję, chce się schudnąć. Osoby które mają cel związany z treningami na takiej bieżni muszą dokładnie sprawdzić liczne parametry, właściwości urządzenia. Co jest istotne, jakie elementy mają znaczenie, na co zwrócić uwagę w momencie wyboru konkretnej bieżni?

 

Prędkość bieżni

Producenci oferują najróżniejsze skale kiedy mowa o prędkości. Im większa rozpiętość tym naturalnie lepiej, tym więcej możliwości w trakcie treningu, szczególnie kiedy mowa o osobach zaawansowanych. Ważne aby prędkość bieżni minimalna wynosiła niecały 1 km/h. Najbardziej rozbudowane modele sięgają z kolei maksymalnej prędkości 20 km/h.

 

Silnik bieżni

Prędkość bieżni jest ściśle powiązana z mocą silnika. I dlatego aby bieżnia działała długo, aby nie psuła się, by pracowała wydajnie należy dokładnie sprawdzić parametry silnika. Czyli musimy w tym miejscu sprawdzić dokładnie wartość KM – konie mechaniczne. W standardowych urządzeniach moc ma około 2 KM. I tak naprawdę to jest moc wyjściowa, wybieramy tylko takie bieżnie, szczególnie kiedy nie jesteśmy zbyt zorientowani w temacie.

 

Pas i wartość jego nachylenia

Jak wiadomo jednym z najważniejszych elementów jest nachylenie pasa bieżni. Może wahać się w różnych procentach, a im większa wartość tym oczywiście możliwość prowadzenia bardziej skomplikowanych treningów, wysiłkowych. Warto zatem sprawdzać dokładnie ten parametr i należy mieć świadomość, że najlepsze bieżnie pozwalają ustawić nachylenie pasa nawet do 20 stopni.

Wielkość bieżni

Wymiary bieżni pełnią dwa ważne aspekty. Pierwszy z nich to naturalnie komfort treningu. Wiadomo, im bieżnia jest bardziej przestrzenna tym mamy wyższy komfort treningu. Ale równocześnie wybierając wielkie bieżnie, o odpowiednich rozmiarach, powinniśmy pamiętać o miejscu w którym będzie zlokalizowana. Jak wiadomo niektórzy wstawiają bieżnie do małych mieszkań i należy mieć to na uwadze.

 

Sprawy zdrowia czyli obciążenie oraz amortyzacja

Każda bieżnia powinna posiadać odpowiednie standardy jeżeli mowa o amortyzacji. To bardzo ważne, bo w przypadku kiepskiej amortyzacji bieganie na bieżni może zakończyć się kontuzjami, schorzeniami. Tak samo należy sprawdzić jakie maksymalne obciążenie przyjmuje bieżnia. Są urządzenia do 100 kg ale w większości producenci przygotowują bieżnie dla wagi 130 kg.

 

To najważniejsze elementy, to najważniejsze parametry bieżni jakie należy sprawdzić przed jej zakupem. Dobrze jest aby dopasować sobie bieżnie pod własne, indywidualne potrzeby, by nie ulegać przekazom reklamowym. Dobrze jest równocześnie korzystać z pomocy specjalistów, profesjonalnych sklepów z bieżniami do biegania, przeglądać opinie użytkowników. Tylko idealnie skrojona bieżnia do biegania będzie dawała gwarancje najlepszych treningów, pozwoli w pełni zadbać o własne zdrowie, kondycję, w łatwy i przyjemny sposób zrzucić trochę nadwyżkowych kilogramów

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *