Bieganie z pulsometrem – na co zwrócić uwagę?

Pulsometr to urządzenie które znakomicie się przydaje w trakcie aktywności fizycznej. Praktycznie staje się nieodzownym elementem wyposażenia biegacza i to nie tylko zawodowego, nie kogoś kto regularnie przebiega maratony. Amatorzy, osoby biegające rekreacyjnie również powinny docenić zalety tego urządzenia. Co daje nam pulsometr, dlaczego warto z nim biegać, jak prawidłowo wybrać właściwy sprzęt dla siebie?

Pulsometr czyli co?

Pulsometr to w skrócie urządzenie które pozwala na monitorowanie tętna w trakcie aktywności fizycznej. Najczęściej spotykanym urządzeniem jest to składające się z zegarka oraz specjalnego nadajnika zakładanego na klatkę piersiową. To oczywiście gwarancja najdokładniejszych pomiarów. Znajdziemy jednak również zegarki wraz ze specjalnymi opaskami na rękę, również są w stanie nam podawać odpowiednie informacje.

Pulsometry to prawdziwe centrum dowodzenia

Pulsometry oprócz gromadzenia danych, przekazywania informacji odnośnie tętna mają liczne dodatkowe funkcje, niezwykle przydatne w trakcie treningów czy zawodów. Należy mieć na uwadze, że obecnie w standardzie spotyka się takie opcje jak możliwość dokładnego określenia przebiegniętych odległości dzięki wbudowanemu GPS. Dokładne pomiary prędkości, z podziałami na wcześniej określone dystanse. Możliwość przygotowania prawidłowych wyliczeń w przypadku treningów interwałowych. Do tego funkcje takie jak liczenie spalonych kalorii, jak stoper. Oczywiście pulsometry są zintegrowane ze specjalnymi aplikacjami, portalami na których zapisują się wszelkie dane, które pozwalają dokładnie śledzić swoje treningi, sprawdzać postępy, przekonać się o swoich możliwościach i porównać je z innymi. Dlatego błędnym twierdzeniem jest, że to tylko kolejny gadżet nic nie wnoszący do biegania.

Dlaczego warto biegać z pulsometrem?

Jest wiele przesłanek które powodują, że należy zaopatrzyć się w dobry pulsometr. Na pewno pomoc w planowaniu treningów, dopasowania konkretnych planów treningowych do potrzeb indywidualnych biegacza. Dokładna analiza danych z pulsometru pozwoli starannie zaplanować przygotowania treningowe których zwieńczeniem będzie np. maraton. Motywacja w postaci coraz lepszych wyników. Jeżeli regularnie biegamy, jeżeli sprawia nam to przyjemność, a przy okazji będziemy starannie analizować osiągane rezultaty to zauważymy różnice jakie nastąpiły na przestrzeni miesięcy. Poprawa nawet o kilka sekund przebiegania dystansu kilometra motywuje, powoduje przypływ radości, zachęca do dalszego wytrwałego biegania.

Jaki pulsometr warto kupić?

Oferta pulsometrów jest w chwili obecnej niezwykle szeroka. Każdy powinien dopasować odpowiednie urządzeń do swoich potrzeb. Osoby które trenują systematycznie, które biegają na dłuższe dystanse, które starannie wszystko planują naturalnie powinny zaopatrzyć się w pulsometry klasyczne, pulsometry z nadajnikami montowanymi na klatce piersiowej. Jednak nie jest to nakaz, nie oznacza to, że jeżeli nie mamy takiego nadajnika to będziemy gorsi. Ktoś kto po prostu nie lubi się „obklejać” czymś takim wybiera pulsometr bez, wybiera urządzenie z opaską na rękę. Tak samo wybór pulsometrów w oparciu o określone funkcje związane jest z tym co chcemy osiągnąć. Jeżeli biegamy tylko i wyłącznie w samotności, nie startujemy w zawodach, nie bawimy się w liczne analizy, to wystarczy urządzenie z prostymi funkcjami, mierzeniem odległości, licznik spalanych kalorii, stoper. Dla zaprawionych w bojach będą najlepsze urządzenia z mnogość właściwości, praktycznie małe centrum dowodzenia biegacza.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *