Sprzęt HiFi Audio – Jaka wieża stereo? Która najlepsza?

Wieża HiFi to marzenie wielu osób, naturalnie w dawnych czasach. Lata 90te to prawdziwy wysyp tego typu produktów na polskim rynku, a pozycję posiadacza najlepszej wieży na osiedlu zdobywało się puszczaniem muzyki na cały regulator. Czasy się zmieniły, wydawać by się mogło, że choćby internet, możliwość słuchania piosenek z komputera zepchnęła wieże stereo w niebyt. To oczywiście kompletnie nieprawdziwe twierdzenie, bo wystarczy dostrzec ofertę największych producentów sprzętów elektronicznych takich jak choćby Sony, Pioneer czy Philips by zauważyć, że wciąż dostępne są liczne wieże. Co za tym idzie, producenci idą z duchem czasu, cały czas rozwijają swoje urządzenia co daje kupującym naprawdę spore możliwości odtwarzania muzyki.

Warto na początku sprawdzić jakiego rodzaju sprzęt jest dostępny na rynku, co oferuje, jak wybierać najlepsze urządzenia.

Wieże komponentowe to naturalnie coś dla osób które cenią sobie najwyższą jakość. Zarówno sprzętową jak i dźwiękową. To nie jest urządzenie w jednym kawałku, a wiele elementów. Taki niejako zestaw można sobie rozbudować i to nie koniecznie biorąc pod uwagę elementy tego samego producenta. Naturalnie kupując taką wieżę trzeba od czegoś zaczynać. Jednym z topowych producentów takich sprzętów HiFi Audio jest Denon który od lat cieszy się powodzeniem wśród kupujących. Na uwagę tutaj mogą zasługiwać również produkty ze znakiem Yamaha. Rozpiętość cenowa w tym wypadku jest naprawdę ogromna, od kilkuset złotych za podstawowy, niezbyt mocny sprzęt, aż do kilku tysięcy. Pamiętajmy że to tylko za podstawę, rozbudowa to kolejne inwestycje.

Mini i mikro wieże czyli sprzęt bardziej popularny wśród kupujących. Kupowany z przeróżnych okazji, praktycznie z uwagi na ceny większość może sobie pozwolić na taki luksus. Tego rodzaju sprzęty nie są zbyt duże, mówimy od razu o całym sprzęcie, nie ma możliwości dodawania kolejnych komponentów. Najprostsze sprzęty nie posiadają zbyt wielu funkcji, po prostu możliwość odtwarzania płyt CD, DVD oraz formatu mp3. Możliwość podłączenia innych nośników muzycznych, do tego radio czy w niektórych modelach miejsce na kasety.

Dobry sprzęt w tej kategorii to mikrowieża Philips BTM2335 której wartość to niecałe 500 złotych. Za taką kwotę można już uzyskać dostęp do naprawdę dobrej jakości dźwięku, otrzymujemy sprzęt o dość ciekawych parametrach i naturalnie rozmiarach pozwalających na jej umiejscowienie w wielu miejscach (na pewno nie będzie nam przeszkadzała czy to w domu czy też w biurze). Ten sprzęt posiada moc RMS 30, wyposażony został w port USB, odtwarzać radiowy z opcją pamięci. Do tego różnego rodzaju funkcje dodatkowe jak choćby Bluetooth. Z odtwarzanych formatów mp3 CD i zwykłe CD. Co oznaczają konkretne parametry, moc? O tym już za chwilę.

Parametry naszych wież stereo

Przeglądając oferty sprzętowe trzeba zwrócić baczną uwagę na różnego rodzaju parametry podawane przez producentów. Niezależnie kto przygotowała daną wieżę, zawsze znajdziemy informacje konkretne.
Najważniejszy parametr to moc wieży, a dokładniej to na jaką głośność możemy liczyć. Posiłkując się mocą RMS 30 z powyżej opisanej standardowej wieży firmy Phillips mamy jasny przekaz- to urządzenie będzie grało z maksymalną mocą 30 W. Czy to dużo czy mało? Zależy. Na pewno rozruszanie sąsiadów w bloku się uda, do dyskoteki takiego sprzętu nie wstawimy. Minimalny zakres mocy to 5 W, a górne wartości mogą sięgać aż 50 W. Podobnie określa się zużywanie energii przez dane urządzenie. Mało kto się jednak tym przejmuje, jednak dla zachowania porządku napiszmy – wartości do 30 W określają ile watów w ciągu godziny pobierać będzie wieża stereo.

Kolejny parametr do sprawdzenia to oczywiście możliwości odtwarzania konkretnych formatów. Naturalnie każda wieża (teoretycznie) powinna odtwarzacz format CD. Możemy jednak mówić obecnie o bardzo szerokich możliwościach naszego sprzętu. Zatem również przykładowo mp3-CD, co proponuje Philips BMT2335. Inne urządzenia mogą być wyposażone również w czytnik płyt DVD, plików zapisywanych w formacie WMA.

Jak wybrać konkretny model?

Kończąc nie określimy jednoznacznie jak wybierać konkretny model. Dlaczego? Mianowicie musimy mieć na uwadze, że jedna osoba potrzebuje wieży do domu i nie będzie często z niej korzystała. Z kolei ktoś poszukuje odpowiedniego modelu do klubu muzycznego i tutaj wybiera się z prawdziwych „potworów” sprzętowych o gigantycznej mocy. Warto jednak mieć jakąkolwiek wiedzę o temacie tych sprzętów

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *