Mistrzowie ping ponga

Każda z dyscyplin sportowych kreuje bohaterów, kreuje mistrzów. Nie inaczej jest w sytuacji kiedy spoglądamy na ping pong. W tenisie stołowym przez wiele lat zostało wykreowanych wiele gwiazd które były po prostu mistrzami w każdym calu. Owszem, wydawać by się mogło, taki panuje stereotyp, że dyscyplinę tę zawładnęli Azjaci, szczególnie pingpongiści z Chin. Jednak to błędne przekonanie, również na kontynencie europejskim znajdziemy wielu znakomitych tenisistów stołowych, a wśród nich Polaków.

Epoka przez igrzyskami olimpijskimi

Tenis stołowy jako dyscyplina olimpijska została włączona do programu dopiero w 1988 roku. Przez wcześniejszych sześć dekad największe gwiazdy ping ponga, najlepsi zawodnicy to Ci którzy zdobywali tytuły mistrza świata. Można śmiało podzielić te sześćdziesiąt lat na dwie epoki, dominacja zawodników europejskich (do lat 60, 70-tych) i dominację Azjatów.

Wśród europejskich graczy warto zwrócić uwagę na dwie kobiety które tak naprawdę zdominowały ping pong. Przed wojną niekwestionowaną mistrzynią była Węgierka Maria Mednyanszky która zgromadziła łącznie 18 złotych medali mistrzostw świata. Natomiast w latach powojennych gwiazdą była Angelica Rozeanu która łącznie zgromadziła 17 złotych medali. Wśród mężczyzn w tamtym okresie na uwagę zasługuje zdecydowanie Viktor Barna, który aż 22 razy stawał na najwyższym podium mistrzostw świata. Jednak to już niejako prehistoria, a tak naprawdę największe gwiazdy, najbardziej znani tenisiści stołowi których kojarzyć mogą masy, zaczęli pojawiać się w dobie igrzysk olimpijskich, kiedy ping pong wszedł do ich programu.

Mistrzowie tenisa stołowego ostatnich 30-tu lat

W okresie kiedy ping pong gości na arenach olimpijskich warto poznać kilku wyjątkowych tenisistów stołowych, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Wśród kobiet dominacja należy w pełni do Chinek, to one zdobywały większość medali w przeciągu ostatnich niecałych 30-tu lat najważniejsze medale olimpijskie. Deng Yaping to zdobywczyni czterech medali złotych na IO oraz dziewięciu złotych na mistrzostwach świata. Jej wielka sława przypadła na okres lat 90tych, w których to zdominowała kobiecy ping pong na świecie. Jak to bywa w sporcie zawsze musi nastąpić zmiana warty i tak stało się w tym przypadku. Zhang Yining to kolejna chińska tenisistka stołowa która pozostawiła w tyle konkurencje. Cztery złote medale olimpijskie i do tego 10 złotych mistrzostw świata, wszystko w okresie od 2000 do 2009.

Recenzje z bloga – jaki stół do tenisa stołowego wybrać?

Wśród mężczyzn również dominują zawodnicy chińscy. Wystarczy spojrzeć na statystyki igrzysk olimpijskich gdzie do tej pory rozdano 24 złote medale (zarówno dla kobiet jak i mężczyzn grających w ping ponga). Aż 20 z nich powędrowało do Chin, 3 zgarnęli gracze z Korei Południowej, a jeden zdobył Szwed, o którym później wspomnimy.

Wang Liqin to jeden z najbardziej utytułowanych graczy tenisa stołowego, zdobywający w okresie 2000-2008 dwa złote medale IO oraz 11 medali złotych MŚ. Współcześnie najlepszym graczem przez długi czas był Zhang Jike, który w ostatnich latach zgarnął 1 złoty medal olimpijski oraz 2 złote medale mistrzostw świata. Aktualny mistrz świata to Ma Long, również z Chin.

Wróćmy teraz do „naszego” Szweda który jaki jedyny europejczyk wygrał złoty medal. Jan-Ove Waldner, w Barcelonie, w 1992 roku wygrał indywidualnie złoty medal. Na swoim koncie naturalnie wiele medali mistrzostw świata i Europy. Popularnym tenisistą stołowym był również inny Szwed, Jorgen Persson. Co prawda nie sięgnął po medal olimpijski, jednak przez długi okres kariery zdobywał liczne medale mistrzostw świat i Europy.

Polski mistrz wszech czasów

Nie wolno zapominać o polskim zawodniku wszech czasów czyli Andrzeju Grubbie. Jest najbardziej utytułowanym polskim tenisistą stołowym, przez czas trwania kariery sięgnął po 3 medale mistrzostw świata i 12 medali mistrzostw Europy. Był niezwykle rozpoznawalny, można śmiało stwierdzić, iż znakomicie promował tę dyscyplinę sportu wśród Polaków.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *