Gitara to nie tylko wspaniałe solówki rockmanów!

Gitara to wbrew pozorom nie jest wynalazek bluesmenów czy też tzw. szarpidrutów. Owszem, jeżeli mowa o różnego rodzaju gitarach choćby elektrycznych, różnych ich odmianach, to i znajdziemy w XX wieku pewnych prekursorów różnego rodzaju sprzętów. Zanim jednak zaczniemy spoglądać na najbardziej popularne reklamy, dobrze abyśmy zerknęli na rys historyczny, a następnie przeszli do tych najpopularniejszych.

Można przyjąć bez problemów, że to co nazywano dawno temu słowem lutnia to jakby odpowiednik gitary. Lutnie znamy praktycznie z okresów sprzed kilku tysięcy lat, a do dzisiaj wśród pewnych grup Arabów na gitarę mówi się lutnia. A skąd nazwa gitara? Dokładnie musimy wiedzieć, że guitarra to określenie jakie nadane zostało w X wielu przez Hiszpanów sprzętowi który w ich rejon przywieźli Maurowie.

Owszem można się spierać, że i kilka tysięcy lat temu już spotykało się protoplastów gitary, to jednak bardziej przychylamy się do tego, że gitara tak naprawdę na dobre zagościła w świadomości europejczyków coś w okolicach XVI wieku. Wystarczy zajrzeć na dwory z tamtego okresu i poszukać nie tylko w opisach ale i na różnych rysunkach, obrazach coś o nazwie vihuela. Jednakże to jeszcze nie było to czym nazywamy gitary. Powinniśmy pamiętać o tym, że naprawdę po raz pierwszy gitarę klasyczną (jaką znamy mniej więcej do dzisiaj), zaprezentowano w XIX wieku, oczywiście w Hiszpanii. Jak podają różnego rodzaju źródła było to dokładnie przygotowanie instrumentu przez Antonio de Toressa. Prekursor od którego realizacji realizowano kolejne sprzęty. I tak naprawdę jest to skrótowa historia gitary, to właśnie tak się prezentuje. Praktycznie od kilkuset lat dopiero mówimy o gitarach jako takich, wtedy powstawać zaczęły pierwsze konstrukcje. Warto w tym miejscu zakończyć i przejść do drugiej części czyli tego jakie mamy rodzaje gitar i na pewno wszystkich nie wymienimy, a skupimy się po prostu na ich czterech odmianach czyli gitara klasyczna, gitara akustyczna, gitara basowa, gitara elektryczna.

GITARA KLASYCZNA

gitara klasyczna

Na początku była gitara klasyczna, dopiero na podstawie różnych ewolucji, na podstawie różnego rodzaju ludzi „głodnych” czegoś więcej, zaczęły powstawać gitary akustyczne czy elektryczne.

O Torresie, Hiszpanie który wynalazł tę gitarę już wspominaliśmy, dlatego warto słów kilka o tym jak jest zbudowana i jak się na niej najlepiej gra.

Klasyczna gitara to standardowo 6 strun miękkich. Urządzenie raczej nie będzie odpowiadało metalowcom, ludziom lubiącym głośne dźwięki. Jest niezwykle cicha dlatego dla wzmocnienia efektu warto zainwestować w wzmacniacze. Warto również mieć na uwadze, że technika gry na tej gitarze może często zmęczyć, a dokładniej gra się w pozycji siedzącej (oczywiście dopuszczona jest improwizacja), co naturalnie może wpływać na bóle kręgosłupa.

GITARA AKUSTYCZNA

gitara akustyczna

Kto zaczynał przygodę z nauką gry na gitarze ten oczywiście zajmował się akordami na gitarze akustycznej. To najpopularniejsza gitara, praktycznie jej wartość nie jest wysoka i dlatego cieszy się takim powodzeniem. Praktycznie podobna do klasycznej gitary ale… mamy do czynienia z instrumentem który pozwala grać akordami, do tego ma węższy gryf. Mocniejszy naciąg strun niż w klasycznej gitarze oraz wzmocniony gryf to gwarancja lepszych efektów końcowych, niż w przypadku gitary klasycznej.

Oczywiście wiemy doskonale, że każdy muzyk, każdy zespół rockowy, popowy używa gitary akustycznej by mieć w swoim repertuarze choćby jedną spokojną piosenkę, tzw. balladę.

GITARA BASOWA

gitara basowa

„Szyjmy na basie gdzie tylko da się…” czyli słowa z piosenki jednego z najpopularniejszych polskich basistów Wojciecha Pilichowskiego. Cóż, gitara basowa nie jest doceniana jak gitara elektryczna i dlatego basiści nie mogą liczyć na taką popularność jak inni muzycy w zespołach. Jednak umiejętności gry na basie oraz oczywiście umiejętności improwizacji gwarantują ogromne zadowolenie z tego co może dać gitara basowa. Urządzenie dość podobne do kontrabasu, co powoduje, że odbywa się transport oktawy w dół. Gitara basowa to naturalnie sekcja rytmiczna w zespołach muzycznych. Najlepsi specjaliści jednak będą wiedzieli jak zagrać aby wprawić tłum w ekstazę

GITARA ELEKTRYCZNA

gitara elektryczna

Czy można pisać i pisać i pisać o historii gitary elektrycznej, o tym jak jest zbudowana? Czy to wszystko ma sens w momencie kiedy usłyszymy pierwsze dźwięki największych klasyków rockowych, kiedy otrzymamy najlepsze solówki w historii muzyki?

Ranking TOP10 – sprawdź która gitara elektryczna jest najlepsza

Gitara elektryczna posiada już prawie 100 lat. Dokładnie brakuje do tej magicznej liczby 15 lat. Wynaleziona metodą prób i błędów, licznych eksperymentów. Encyklopedie podają takie nazwiska jak choćby George Beauchamp czy też Paul Barth. I owszem, to prekursorzy którzy przygotowali pierwsze modele gitar elektrycznych. Następnie w latach 30tych XX wieku choćby w firmie Gibson realizowano projekty. To doprowadziło do tego, że pod koniec tamtej dekady coraz więcej muzyków (blues) zaczęło interesować się tego typu instrumentem. I następnie z bluesa, za pomocą gitar elektrycznych, powstawały kolejne odmiany muzyczne, rock n roll czy rock. Opowieść o najlepszych grających gitarzystach, najbardziej znanych standardach to jednak okazja do innego wpisu.

Spread the love

1 Comment

  1. 16 września 2016 at 13:08

    A ja zawsze miałem słabość do gitarzystów, którzy grali fajne solówki: Neil Young, Gary Jr. Clark, David Gilmour 😀

    Pozdrawiam


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *